Bizi takip edin
|
EN

GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ

İçmimarlık ve Çevre Tasarımı

Sıkça Sorulan Sorular

Genel Bilgiler


İçmimarlık, bir mekânı o mekânın kullanım amacına uygun olarak, yapısal, teknik ve estetik değerleri göz önünde bulundurarak tasarlamaktır. Detaylandırırsak içmimarlık; konut, ticari mekânlar, tarihi mekânlar, otel ve benzeri konaklama mekânları, sosyal yapılar gibi her türlü yapının iç mekânlarının amacına uygun olarak her türlü detayının düşünülerek tasarlanıp düzenlenmesinden (elektrik ve su tesisatı, aydınlatma, renk ve doku detayları, zemin ve ıslak mekân kaplamaları, ısıtma-soğutma tesisatları, tavan ve duvar giydirmeleri, gibi), mekânın mobilyalarının mekâna ve amacına uygun olarak tasarlanıp üretilmesini kapsamaktadır.

Tasarım çalışmaları, kullanıcıların fiziksel ve psikolojik ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılmaktadır, bu noktada içmimarlık çalışmaları sadece teknik ve estetik çalışma olmaktan çıkıp, kullanıcılarla birebir iletişim halinde olan ve onları tanıma ve kullanıcısına uygun mekânlar yaratma amacı güden sosyal bir  meslek olarak tanımlanmaktadır. Mekânın kimliği içmimarlar tarafından oluşturulmaktadır. İçmimarlık mekândaki mobilyaların yerlerini belirlemek, yerleştirmekten ibaret bir meslek değildir.

Bu bölümün mezunları özel ve kamu kuruluşlarında içmimar ve danışman olarak çalışabilirler. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ile il ve ilçe belediyelerinde görev almaları mümkündür. Özel şirketlerde bir tasarımcı grubun üyesi ya da yöneticisi olabilirler. Her türlü iç mekân (konut, restaurant, alışveriş merkezi, hastane, okul, yat, karavan, vb.) düzenlemesinden fuar standları ve mobilya tasarımına dek sayısız alanda iş yapabilirler. Bir kuruluşa bağlı olmayı tercih etmeyenler, kendi özel ofislerini açarak bağımsız olarak da çalışabilirler. Buna ek olarak, her türlü tasarım disiplininde (sinema/televizyon, performans sanatları, kostüm/dekor, ışıklandırma, sanat yönetmenliği, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, restorasyon, vb.) kendilerini geliştirebilirler. Moda sektöründe fotoğraf sanatçısı olarak çalışan, güzel sanatlar alanında enstalasyon çalışmaları yapan, New York’ta başarılı çalışmalara imza atarak sanat yönetmeni olarak çalışan, mobilya sektöründe uzmanlaşan, ve ışık ve sahne tasarımcısı gibi içmimarlar buna örnek olarak verilebilir.

İEU, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde 3 adet zorunlu yaz stajı vardır. 1. Sınıf sonunda “Atölye” stajı kapsamında öğrencinin malzeme bilgisinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. 2. Sınıf sonunda yapılan “Şantiye” stajı öğrencilerin projelerin gerçekte nasıl uygulandığını görmeleri ve şantiye deneyimi kazanmaları için çok faydalıdır. 3. Sınıf sonrası yapılan “Ofis” stajında ise öğrenciler bir ofis ortamında projelerin tüm adımlarını görme ve konsept çizimden uygulama projelerine kadar detayları ile süreci öğrenme şansı bulmaktadırlar.
Staj yapılacak yerleri üniversite değil öğrencinin kendisi bulmaktadır. Ancak bölümümüz hocalarının tasarım piyasasındaki kuvvetli bağlantıları, beraber çalıştıkları uzman kişiler sayesinde öğrencilerin staj yerleri bulmasında yön göstermekte ve öğrencilerin kolayca bu uzman kişilerle irtibata geçmelerinde yardımcı olmaktadır.

Genelde “mimar binanın dışını, içmimar içini tasarlar” biçiminde düşünülen bir  ayrım yapılmaktadır ki bu asla doğru değildir. Mimar ve içmimarın bir ekip olduklarını düşünmek ve birlikte çalışmaları halinde en sağlıklı sonuçlara ulaşılacağının farkında olmak çok önemlidir. Her iki alan da mekân organizasyonu ile ilgilidir ve  aynı temel tasarım eğitimi üzerinden gelişmektedir. Mimar, belli ölçüde mühendislik bilgisiyle de donanmışken, içmimar mekânların özelliklerine ayrıntıda karar verebilecek donanıma sahiptir. Mesleki bir terimle açıklamak gerekirse iki alanın çalışma ölçekleri farklıdır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.