Bizi takip edin
|
EN

GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ

İçmimarlık ve Çevre Tasarımı

Sergiler

I am a Prototype, 2018-19

2018-2019 güz yarıyılında İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, 3. Sınıf İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencilerinin Mobilya Tasarımı dersi kapsamında ürettikleri mobilya tasarımları “I am a prototype” adlı koleksiyon ile 2019 İzmir Modeko fuarında 06-10 Mart tarihleri arasında sergilenmiştir. Öğrenciler her yıl olduğu gibi bu yıl da kendi tasarladıkları ve Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi DmakerLab atölyesinde ürettikleri işleri ile fuarda katılım göstermişlerdir. Tasarımın teori ve metodolojisini derinden inceledikleri bu derste, öğrencilerin üreterek öğrenmeleri amaçlanmış, öğrenciler ahşap malzemenin yanı sıra, farklı materyaller ile yerel kültürel öğelerin de sentezlendiği işler ortaya çıkarmışlardır.

Sergi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener tarafından ziyaret edilmiş, öğrencilerle geleceğe dair projelerden bahsedilmiştir. Sergi açılışı, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Markus Wilsing, Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi A. Can Özcan katılımıyla gerçekleşmiştir.

FFD301 Ekibi:

Stefano Pugliese / Hande Atmaca / Guneş Atakan Pekşen / Ertan Demirkan / Cağdas Cantürk / Argun Tarnriverdi

 

"Türk ve Japon Tasarım Öğrencilerinden Ortak Çalışma", 2018-19

Türk ve Japon tasarım öğrencileri, İEÜ’nün ev sahipliğini yaptığı çalıştay kapsamında Yeşilova Höyüğü’nde bir öğrenci evi tasarladı. İEÜ’den 11 İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencisi ile Çiba Üniversitesi’nden 9 Mimarlık Bölümü öğrencisi projenin sonunda ortak çalışmalarını sergilediler. Mesleki eğitimin yanı sıra, Efes ve Kemeraltı’na yapılan teknik gezilerde Japon öğrenciler İzmir’in hem geleneksel mimarisini, hem de çağdaş yapılarını tanıma imkânı buldular. Öğrenciler aynı zamanda İçmimarlar Odası İzmir Şubesi’ni de ziyaret ettiler.

Organizasyonda emeği geçen Doç. Dr. Deniz Hasırcı’ya ve katkılarından dolayı Prof. Dr. Kaname Yanagisawa’ya teşekkür etmek isteriz. Ayrıca, katılımcı öğrenciler Sinem Azak, Ikumi Arai, Sinem Azak, Damla Başkan, Oğul Görgülü, Ayaka Hosoya, Elif Karakuş, Marie Kitano, Cemre Kizir, Shoki Kobayashi, Hazuki Misawa, Shinya Morishima, Hideki Nara,  Melis Sena Özbaş, Yui Saito, Yusuf Ogün Sarıca, Ryosuke Sato, Ali Rıza Sivas, Arda Turgut ve Habibe Ulutaş’a da teşekkür ederiz.

 

21. Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir, 2014-2015

Yazan: İEÜ, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Böl. Öğrenci Asistanı Gizem Yıldırım

Türkiye'nin birçok yapı, malzeme ve inşaat firmalarının bir araya geldiği YEM Fuarcılık'ın düzenlediği önemli bir etkinlik olan Yapı Fuarı, 5-8 Kasım 2015 tarihleri arasında Fuar İzmir'de gerçekleşmiştir. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nden İçmimarlık ve Çevre Tasarımı ve Mimarlık bölümleri de bu etkinlikte öğrencilerin hazırladığı projeleri ilgilenenlerle paylaştı. Her iki bölümün öğrencileri, Aslıhan DOYMAZ, Ertunç HÜNKAR, Melisa ÇAKIROĞLU, Fevziye TEMELLİ, Özben Nilsu SERDAROĞLU, İlayda Su UÇ, Kıymet BULUT, Deniz Nur ÇOLAK, Yasin ÖZESEN, Zeynep SERTER, Şüheda KEÇECİ, Cansu SARIÖZKAN ve Gizem YILDIRIM'dan oluşan ekip, Yrd.Doç.Dr. Burkay PASİN, Araş.Gör. Seren BORVALI ve Araş.Gör. Ece KÜRELİ öncülüğünde İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni ve sergilenen projeleri ilgililere tanıtmıştır. Oldukça ilgi gören projeler özellikle daha yeni üniversite ve meslek dalı seçecek öğrencilere yol göstermiştir. Kullanılan malzemeler, tasarım süreci ve projelerin içerdikleri mesaj en çok merak konusu olan konular olup, oldukça yoğun ve başarılı geçen dört gün boyunca üniversite büyük ilgi görmüştür. 

 

Kapılar Sergisi, 2013-2014

Bölüm olarak önemli katkılarda bulunduğumuz "Kapılar" Sergisi, 20 Haziran 2014, Cuma günü Agora Alışveriş Merkezi'nde açılmıştır.

Bu etkinlik İçmimarlar Odası, İzmir Şubesi tarafından planlanmış ve hayata geçirilmiş ve bölüm öğrencilerimiz de bu sergi için "iç mekanları" temsil eden kapı tasarımları yapmışlardır. Bölümümüz yeni mezunlarından Seba Acar ve Merve Çelebi'nin tasarımları gerçek ölçüde üretilip, sergilenmeye hak kazanmıştır. 

 

İZFAŞ Boatshow Tekne-Yat ve  Denizcilik Fuarı, 2012-2013

Türkiye’de ilk kez İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan Yat Tasarımı Yüksek Lisans programı öğrencilerinin projeleri,   İZFAŞ Boatshow Tekne-Yat ve  Denizcilik Fuarı’nda sergilendi.

Dünyada lüks yat üretim sektöründe ilk üç sırada yer alan Türkiye’nin tasarımcı ihtiyacına cevap vermek amacıyla açılan Yat Tasarımı Yüksek Lisans Programında öğrenciler katamaran, yelkenli tekne ve motoryat gibi projeler yürüttüler. Öğrencilerin birbirinden farklı projelerinden oluşan sergi, fuar süresince büyük ilgi gördü. 3 dönem süren teorik derslerin yanı sıra öğrenciler proje stüdyosunda hayal ettikleri tekneleri tasarlama imkanı buldular.

Yrd. Doç. Dr. Emre Ergül, Yrd. Doç. Dr. Markus Wilsing, Yrd. Doç. Dr. Can Özcan, Yrd. Doç. Dr. Tolga Benli, Doç. Dr. Osman Demirbaş ile part time öğretim üyeleri Prof.Dr. Mustafa İnsel ve Doç. Dr. Gökdeniz Neşer’in ders verdiği Yat Tasarımı Yüksek Lisans Programı’nda öğrenciler bugüne kadar pek çok teknenin iç mekan tasarımını yaptı.

 

Sanatçı İçmimarlar Sergisi, 2013-2014

İçmimarlar Odası İzmir Şubesinin İzmir Büyükşehir Belediyesinin de katkılarıyla düzenlediği Sanatçı İçmimarlar Sergisi 3 Ocak 2014'te Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde açıldı. Farklı alanlarda ve projelerde çalışan İçmimarların resim ve fotoğraf çalışmalarının yer aldığı sergi 14 Ocak 2014 tarihine kadar ilgilenenlerin görebilmesi için açık kaldı.

 

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.