Sergiler ve Jüriler

21. Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir, 2014-2015

Yazan: İEÜ, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Böl. Öğrenci Asistanı Gizem Yıldırım

Türkiye'nin birçok yapı, malzeme ve inşaat firmalarının bir araya geldiği YEM Fuarcılık'ın düzenlediği önemli bir etkinlik olan Yapı Fuarı, 5-8 Kasım 2015 tarihleri arasında Fuar İzmir'de gerçekleşmiştir. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nden İçmimarlık ve Çevre Tasarımı ve Mimarlık bölümleri de bu etkinlikte öğrencilerin hazırladığı projeleri ilgilenenlerle paylaştı. Her iki bölümün öğrencileri, Aslıhan DOYMAZ, Ertunç HÜNKAR, Melisa ÇAKIROĞLU, Fevziye TEMELLİ, Özben Nilsu SERDAROĞLU, İlayda Su UÇ, Kıymet BULUT, Deniz Nur ÇOLAK, Yasin ÖZESEN, Zeynep SERTER, Şüheda KEÇECİ, Cansu SARIÖZKAN ve Gizem YILDIRIM'dan oluşan ekip, Yrd.Doç.Dr. Burkay PASİN, Araş.Gör. Seren BORVALI ve Araş.Gör. Ece KÜRELİ öncülüğünde İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni ve sergilenen projeleri ilgililere tanıtmıştır. Oldukça ilgi gören projeler özellikle daha yeni üniversite ve meslek dalı seçecek öğrencilere yol göstermiştir. Kullanılan malzemeler, tasarım süreci ve projelerin içerdikleri mesaj en çok merak konusu olan konular olup, oldukça yoğun ve başarılı geçen dört gün boyunca üniversite büyük ilgi görmüştür. 

 

Kapılar Sergisi, 2013-2014

Bölüm olarak önemli katkılarda bulunduğumuz "Kapılar" Sergisi, 20 Haziran 2014, Cuma günü Agora Alışveriş Merkezi'nde açılmıştır.

Bu etkinlik İçmimarlar Odası, İzmir Şubesi tarafından planlanmış ve hayata geçirilmiş ve bölüm öğrencilerimiz de bu sergi için "iç mekanları" temsil eden kapı tasarımları yapmışlardır. Bölümümüz yeni mezunlarından Seba Acar ve Merve Çelebi'nin tasarımları gerçek ölçüde üretilip, sergilenmeye hak kazanmıştır. 

 

İZFAŞ Boatshow Tekne-Yat ve  Denizcilik Fuarı, 2012-2013

Türkiye’de ilk kez İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan Yat Tasarımı Yüksek Lisans programı öğrencilerinin projeleri,   İZFAŞ Boatshow Tekne-Yat ve  Denizcilik Fuarı’nda sergilendi.

Dünyada lüks yat üretim sektöründe ilk üç sırada yer alan Türkiye’nin tasarımcı ihtiyacına cevap vermek amacıyla açılan Yat Tasarımı Yüksek Lisans Programında öğrenciler katamaran, yelkenli tekne ve motoryat gibi projeler yürüttüler. Öğrencilerin birbirinden farklı projelerinden oluşan sergi, fuar süresince büyük ilgi gördü. 3 dönem süren teorik derslerin yanı sıra öğrenciler proje stüdyosunda hayal ettikleri tekneleri tasarlama imkanı buldular.

Yrd. Doç. Dr. Emre Ergül, Yrd. Doç. Dr. Markus Wilsing, Yrd. Doç. Dr. Can Özcan, Yrd. Doç. Dr. Tolga Benli, Doç. Dr. Osman Demirbaş ile part time öğretim üyeleri Prof.Dr. Mustafa İnsel ve Doç. Dr. Gökdeniz Neşer’in ders verdiği Yat Tasarımı Yüksek Lisans Programı’nda öğrenciler bugüne kadar pek çok teknenin iç mekan tasarımını yaptı.

 

Sanatçı İçmimarlar Sergisi, 2013-2014

İçmimarlar Odası İzmir Şubesinin İzmir Büyükşehir Belediyesinin de katkılarıyla düzenlediği Sanatçı İçmimarlar Sergisi 3 Ocak 2014'te Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde açıldı. Farklı alanlarda ve projelerde çalışan İçmimarların resim ve fotoğraf çalışmalarının yer aldığı sergi 14 Ocak 2014 tarihine kadar ilgilenenlerin görebilmesi için açık kaldı.